HPV (Human Papilomavirus, teda ľudský papilomavírus) je v súčasnosti najčastejšia sexuálne prenosná infekcia. Počas života sa s ňou stretne viac ako 80 % populácie, často i opakovane. Väčšinou samovoľne odoznie a telo sa vírusu zbaví, ale približne u 20 % infikovaných spôsobí nepríjemné zdravotné problémy.
- Infekcia HPV sa prenáša intímnym kontaktom – na prenos je nutný kontakt kože/sliznice s anogenitálnou oblasťou nositeľa.
- Pred nákazou vás neochráni kondóm ani orálny styk.
- Infekcia HPV sa neprenáša krvou. HPV sa v krvi nevyskytuje, je iba v postihnutých tkanivách.
- Netreba sa obávať nákazy HPV pri bežnom kontakte.
- HPV na vzduchu vydrží len veľmi krátko, netreba sa báť nákazy na toaletách a pod.
Infekcia HPV sa nemusí nijako prejaviť, avšak môžete byť prenášačom vírusu. Vírus HPV môžete získať alebo niekoho nakaziť bez toho, aby ste o tom vedeli.
Celkovo existuje viac než 200 rôznych typov ľudských papilomavírusov.
Riziko genitálnych bradavíc
Nízko rizikové typy HPV vyvolávajú ochorenia slizníc a kože – najčastejšie ide o genitálne bradavice: nezhubné, karfiolovité útvary vystupujúce na koži alebo sliznici genitálií žien a mužov. Genitálne bradavice často recidivujú (opätovne sa u nakazenej osoby objavujú) a významne zhoršujú kvalitu života.
Riziko rakoviny
Infekcia vysoko rizikovými typmi HPV spôsobuje 5 % onkologických ochorení a súvisí so vznikom rakoviny krčka maternice, análneho otvoru, pošvy, vonkajších genitálií, rakoviny ústnej dutiny, hltanu, hrtanu a dýchacieho/ tráviaceho traktu.
Je dokázané, že HPV vyvoláva až 99% prípadov rakoviny krčka maternice. Ide o druhý najčastejší karcinóm u žien vo veku 15 až 44 rokov. Na Slovensku ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien ročne, z toho viac ako 200 žien na toto ochorenie umiera.
Organizmus sa vo veľkej väčšine prípadov dokáže s infekciou sám vysporiadať. Vysoké percento infekcií sexuálne aktívnych žien vo veku do 25 – 30 rokov prebehne bez následkov – vírus je zničený imunitným systémom. Niekedy však infekcia pretrváva. Riziko rakoviny krčka maternice narastá pri pretrvávajúcej infekcii HPV niekoľko rokov. Vírus napadá bunky epitelu a začne meniť ich DNA, čím vznikajú predstupne nádorového ochorenia. Ochorenie sa rozvíja postupne, vývoj infekcie cez predstupne nádorového ochorenia až po vznik rakoviny trvá viac ako 10 rokov.
Preventívne vyšetrenie v ordinácii
Základným vyšetrením ako predchádzať rakovine krčka maternice je cytologické vyšetrenie, ktoré je súčasťou preventívneho gynekologického vyšetrenia Pri cytologickom vyšetrení sa odoberá ster z povrchu krčka maternice a kanála krčka maternice. Ide o nebolestivé vyšetrenie. Ster je možné získať pomocou špeciálnej kefky s následným prenesením buniek na sklíčko alebo prenesením do špeciálnej tekutiny (Liquid Based Cytology – LBC). Prednosťou vyšerenia v tekutom médiu je, že bunky v tomto médiu možno archivovať a neskôr, ak je to potrebné, je možné vyšetriť prítomnosť rizikových typov HPV, markery nadmerného bunkového delenia alebo niektoré sexuálne prenosné ochorenia, ako napr. chlamýdie.
Preventívne prehliadky a očkovanie
Okrem pravidelných preventívnych prehliadok u gynekológa je veľmi účinná forma prevencie proti HPV infekcii očkovanie. Očkovaním proti HPV sa môžu chrániť nielen ženy proti rakovine krčka maternice, ale obe pohlavia pred vznikom ďalších zhubných ochorení (rakovinou pošvy, penisu, vonkajších genitálií, análneho otvoru a rakoviny v oblasti hlavy a krku), ako aj nepríjemných nezhubných ochorení (polypov dýchacích ciest či genitálnych bradavíc).